Arkeoloji ve Sosyal Çevre Etiği Okulu Açıldı

Anturia Arkeoloji ve Sosyal Çevre Etiği Okulu, Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan, dünyanın ilk borsasının kurulduğu ve ikinci Efes olarak bilinen Aizanoi Antik Kenti’nde kapılarını açtı.

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) desteğiyle restore edilen Çavdarhisar Evi’nde düzenlenen açılışa Vali Ahmet Hamdi Nayir, Çavdarhisar Kaymakamı Kadir Yurdagül, Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Antruia Arkeoloji ve Sosyal Çevre Etiği Okulu Kurucusu Dr. Murat Yıldız, Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Berna Dalaman, Aizanoi Kazı Başkanı Prof. Dr. Elif Özer ile kazı ekibi, Anadolu Üniversitesi, TED Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri katıldı.

“İŞ BİRLİĞİ BİZİ HEVESLENDİRİYOR”

Çavdarhisar Kaymakamlığı ile Çavdarhisar Belediyesinin iş birliğinden övgüyle söz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bu iş birliği bizi heveslendiriyor. Buradaki yapılacak işlerde birlikte kafa yormaları, bize yol göstermeleri, Özel İdaremizin bu konudaki gayretleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün buranın önemi, tanıtımı konusunda gereğini yapma gayretleri önemli. Bir başarı lazımsa ekip başarısının, bir sistem oluşturmanın önemi var. Bizler burada kurmuş olduğumuz sistemde, bizden sonra geleceklerin de takdir edeceği, istifade edeceği bir yapıyı oluşturursak kalıcı bir durum olmuş olur. Bir şey yapmayı düşünüyorsak bunun sürdürülebilir olmasını sağlamamız lazım. Bize ve iş birliği yaptığımız paydaşlarımıza düşenlerin hepsi yapıldığı zaman bu iş sürdürülebilir olur, yoksa bir saman alevi gibi başlar, biter bir şeye de benzemez. Milattan sonra birinci yüzyıldan bu zamana kalıcı bir şeyler yapmışlarsa bizim yapacağımız şeylerin de kalıcı olmaması için bir sebep yok. Biz de bir şey yapıp bunun kalıcı olmasını sağlayabiliriz. Uygulama olarak veya buradaki yürüttüğümüz faaliyet olarak inşallah sizlerle birlikte bunu gerçekleştirmiş oluruz” diye konuştu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Anturia Arkeoloji ve Sosyal Çevre Etiği Okulunun gelişmesi ve ilerlemesi için gerekli tüm desteklerin İl Özel İdaresi tarafından verilmeye devam edileceğini söyledi.

 

http://www.kutahya.gov.tr/anturia-arkeoloji-ve-sosyal-cevre-etigi-okulu-acildi